Scrabble Nedir? Nasıl Oynanır? – İnceleme

Scrabble Nedir?

Scrabble belki de kelime oyunlarının atasıdır diyebiliriz. 1943 yılında James Brunot tarafından geliştirilmiş oyun, dünyadaki en çok oynanan oyunlar arasında gösterilmekte. Türkçe’ ye “Dilmece” olarak çevirilmeye ve bu isimle bilinmesi istenmişse de bu çaba pek kabul görmemiştir ki oyun bugün herkesçe “Scrabble” olarak bilinmektedir. Oyunun ingilizce versiyonunda 500 binden fazla sözcük olduğu bilinmektedir. Oyun bu kadar tutulan bir oyun olunca, gerek Android, gerek IOS gerekse internet mecrasında Scrabble mantığıyla hazırlanmış pek çok oyunla karşılaşabiliyoruz. ABD’ de Hasbro şirketi tarafından üretimi üstlenilirken, diğer ülkelerde Mattel adlı şirket üretimi üstlenmiştir. İki şirketin ürettiği Scrabble oyunlarında bazı küçük farklılıklar vardır. Oyunun 121 ülkede satışı vardır ve 29 farklı dil seçeneğine sahiptir. Şu zaman kadar da eldeki verilere göre 150 milyonun üstünde satmıştır ki bu oyunun yanına yaklaşabilecek bir başka oyun yoktur.

Nasıl Oynanır?

Oyun 15′ e 15′ lik özel bir tahta üzerinde oynanıyor. İki veya dört oyuncuyla oynanabiliyor. Rastgele çekilmiş yedi harfle oyun tahtası üzerinde anlamlı bir şekilde sıralanmasıyla sözcük oluşturulmaya çalışılıyor. Her oyunun başlangıncında mutlaka oluşturacağımız kelimenin ilk harfi, tablonun tam ortasındaki hücreye konulması gerekmektedir. Sözcükler ker harf bir hücreye gelecek şekilde oluşturulmalıdır. İlk sözcüğümüzü oluşturduktan sonra diğer söcükler, daha önceki sözcüklerin en az bir tanesiyle birleşmelidir. Sözcükler aynı bir bulmaca mantığıyla soldan sağa veya yukarıdan aşağı olacak şekilde oluşturuluyor. Sözcüklerin doğruluğuna Scrabble’ ın kendi oluşturduğu özel sözlük baz alınarak karar veriliyor ama eğer oyuncular kelimenin doğruluğuna dair, ortak bir karar alınmışsa, o kelime doğru kabull ediliyor ki bu da oyundaki kelimelerin daha da zenginleşmesine neden oluyor. Tabi bu durum anlamsız sözcüklerin ortaya çıkmasına da neden olabiliyor.

Hücrelerin sahip olduğu renge göre farklı bir puanlama şekli vardır. Bu renkler dikkate alınarak sözcükler oluşturulursa daha fazla puan kazanılabilinir. Basit mantıkla oyun içteki hücrelerden dışardaki hücrelere doğru ilerliyor. Her taşın puan değerinin farklı olduğu gibi, hücrelerin de puan değeri farklı. Oyuncular bu yüzden bu puan değerlerine göre sözcükleri oluşturmalılar. Bir oyuncu 4010-720 arası bir puana erişebiliyor ve bu puan aralığı oyuncunun yeteneğini göre değişebiliyor.

Scrabble1

 

Scrabble2