Scrabble Oyun Taktikleri Nelerdir?

Scrabble oyunu dünyanın en sevilen kelime oyunlarından biridir. Tabi ki her oyunda olduğu gibi bu oyunda da kaybetmek istemeyiz. İşte size oyunda bir adım önde olmanızı sağlayacak birkaç ipucu:

Üç harfli kelimeler Oluşturun!

Evet yanlış duymadınız, belki size çok kısa gelebilir. Bu oyundaki elbetteki esas amaç oluşturabilecek en uzun kelimeyi oluşturmak ama üç harfli kelimeler oluşturmak aslında ileriki ellerde sizin elinizi güçlendirecektir ve aynı zamanda elinizdeki diğer kelimeleri tutarak istemediğiniz harflerden kurtulup torbadan yeni harfler çekebileceksiniz.

‘E’ ve ‘S’ Harflerine Dikkat! 

Oyunun hem ingilizce hem türkçe versiyonundaki en kritik harf  ‘e’ ve ‘s’ harfleri. Kelimeleri birbirine bağlarken en çok yararlanılan harfler bunlar ve bu harflerden oyunda yalnızca 4 adet var. Bu yüzden kullanırken biraz daha sonlara bırakmaya bakın bu harfleri!

Diğer Oyuncunun Üzerine Ölün!

Diğer oyuncunun kelimesinin üstüne ekleyin, örneğin sizden önceki oyuncu “atma” kelimesini oluşturmuşsa, siz üstüne üç harf ekleyerek, o sözcüğü “donatma” yapın. Böylelikle daha fazla puan kazanın!

Puan vs Harf

Önceliğinizi iyi belirleyin, aceleci olmayın. Öncelikli olarak elinizdde harfleri tutmaya çalışın, sonlara doğru puan kazanmaya odaklanın. Çünkü elinizdeki harfler ileriki kelimelerde çok işinize yarayabilir. O yüzden harflerinizi olabildiğince ekonomik kullanmaya gayret gösterin.

Boş Taşlar Aslında O Kadar Da Boş  Değiller!

Üzerinde harf yazmayan taşlar yani herhangi bir harf yerine kullanabileceğiniz joker taşlar size fazladan 25-30 puan kazanmanız demektir. O yüzden gerçekten 25 puan civarı kazandıracak olduğu zaman bu boş taşlara başvurun. Örneğin ‘S’ harfi de benzer şekilde size 25 puan civarı getirir. Diğer harfleri cömert bir şekilde harcayabilirsiniz. Örneğin ‘V’ ve ‘U’ harfleri. Sinerjiye dikkat edin; yani hangi harfin hangi harfle iyi gideceğini önceden hesaplayın. Örneğin ‘A’ ‘Q’ veya ‘U’ harfleri tek başına düşük puanlıyken bir arada daha yüksek puanlar getirebilir.

Kelime Listeleri Oluşturun!

Bu oyunda ustalaşmak en uzun kelimeyi bulup, en yüksek puana ulaşmaya bağlı elbette. Bu her  ne kadar biraz yetenek ve dilsel zekayla lgili bir şeyle ilgili olsa da, bulduğunuz kelimeleri liste haline getirerek arada bir göz atarsanız, oyunda ne kadar ustalaştığınızı siz de fark edeceksiniz.

Oynayabildiğiniz Kadar Çok Oynayın!

Hayatta bir işte başarıya ulaşmanın en temel yolu olabildiğince onu tecrübe etmektir. Bu oyunda da her oyunda olduğu gibi ne kadar çok bu oyunu oynarsanız o derece oyunda gelişme kat ediyorsunuz.

 

Scrabble3

 

Scrabble1