Kelimelik Oyunu Taktikleri

Bu yazımızda ülkemizde oldukça popüler olarak oynanan Scrabble uyarlamalarından Kelimelik’le ilgili taktikler paylaşacağız. Kelime türetme ve anagram gücünüzün iyi olması kadar akıllıca bir strateji yürütmeniz de oyunu kazanmanız açısından son derece önemli.  Harflerden kelime bulma değil, harfleri doğru yerleştirmek söz konusu olan. Peki, bu stratejiyi nasıl kuralım?

Bonus Kareler ve Yüksek Puanlı Harfler

 

Kelimelik’te her kelimenin ve her harfin değeri aynı değil tabi ki. Uzun bir kelime yazmaktan çok doğru yerde doğru kelimeyi yazmak çok daha önemlidir. J, G, F, Ğ gibi yüksek puanlı harfleri HarfX3, KelimeX3 gibi karelerle buluşturduğunuzda rakibinizle aranızda oldukça fark yaratacak hamleler yapabilirsiniz. Eğer oyunun bitmesine 10 harften daha fazla varsa J, G, F, Ğ harflerini kullanmak noktasında acele etmeyin. Yine elinizde joker varsa etkili bir hamle yapmak için saklamakta fayda var. H3, K3, K2 karelerini kullanabileceğiniz zamanlarda ise elinizdeki tüm harfleri olabildiğince kullanmaktan çekinmeyin.

Önce Defans

 

İyi puan alabilecek kareleri kullanmak kadar rakibe kullandırmamak da önemli. 5-10 Puan alacağınız bir hamleyi rakibe bonuslu kareleri rahatça kullanabileceği şekilde yapmayın. Özellikle sesli harfleri bonus karelerin bitişiğine getirmeyin. Unutmayın sesli harfleri kullanmak çok daha kolaydır.

Yıldız Oyunun Kaderini Değiştirebilir

 

Eğer oyunda üç yıldızın bulunduğu bonus karesi henüz kullanılmamışsa her hamlenizde buraya ulaşıp ulaşamayacağınızı kontrol edin. Yine hamle yapmadan önce de rakibin bir sonraki hamlede bu yıldızlı karelere ulaşıp ulaşamayacağını kontrol ederek hamlenizi yapın. Üç yıldızın bulunduğu kara 25 puan vermesiyle birlikte yazılan kelimenin puanı da üzerine eklendiği zaman çok büyük avantaj sağlamakta başa baş giden bir oyunun gidişatını birden değiştirmektedir. Yani yıldıza dikkat!

Elinizi Dengeli Tutmaya Çalışın

 

Elinizde çok fazla sesli veya sessiz harf bulunması hamle yapmanızı güçleştirir. Bu yüzden elinizde çok sesli harf varsa az puan alsanız dahi bunları harcamaya çalışın. Elinizde çok fazla sessiz harf varsa da tersi geçerli tabi. Özellikle avantaj yakalayabileceğiniz pozisyonlarda elinizin dengeli olması fırsatı sonuca dönüştürmenizi sağlayacaktır.

Taş Sayılarına Hakim Olun

 

Bu kısımda artık biraz daha hırslı ya da ileri seviye oyuncuların takip edebileceği bir strateji var. Oyunda taş sayılarına mutlaka dikkat edin. Örneğin J harfi oyunda kullanılmışsa rakibinizin elinde olmadığını ve J harfi ile çok net ve puanlı bir kelime yazamayacağını bilerek daha rahat hamle yapabilirsiniz. Ya da tam tersi. Yine oyundaki taşları sayarak bir sonraki taş çekmenizde elinize gelebilecek harfleri de az çok tahmin etme şansınız oluyor.

Her şeyin oyunun bunun biraz da olsa şansa bağlı. O yüzden biraz da şanslı olmanın oyunda önemli olduğunu unutmayın.