Kelime Oyunu: Sözcük Bulmaca – İnceleme

Gazetelerin bulmaca eklerini çocukluğumuzdan beri takip ederiz. Annemiz, babamız o da olmadı abimiz bir türlü izin vermez Çengel Bulmaca’ yı çözmemize, “Sen küçüksün al bunu çöz.” dedikleri bir bulmaca vardı hatırlarsanız. Yok, hayır “7 farkı bul” değil. Bu oyun “Sözcük Bulmaca.” Yine de kağıt kalem hoşumuza giderdi bu bulmacayı çözmek. İşte bu deneyimin daha fazlasını Sözcük Bulmaca oyununda yaşıyoruz.

Herkes bizim gibi çocukluğunda “Sözcük Bulmaca” oyununu oynayacak değil. Hemen oyundan bahsedelim. Oyuna ilk başladığımızda, ana menüde “Yeni Oyun” ve “Yüksek Skorlar” sekmelerini görüyoruz. Hemen sağda solda fazla oyalanmadan yeni oyun diyerek “Sözcük Bulmaca” oyununa başlıyoruz. Belirli sayıda sözcük ekranın üst kısmında sıralanmış durumda ve biz bu sözcükleri karışık olarak verilmiş bulmacada bulmaya çalışıyoruz. Bulduğumuz kelimeyi parmağımızı ekrandan kaldırmadan birbirine komşu harflerle birleştirmeye çalışıyoruz. Bulduğumuz her kelimede harfler başka bir renge bürünüyor.  Geçen süreyi bulmacanın hemen altındaki sayaçtan görebiliyoruz. Diğer tarafta ise yıldız işaretiyle beraber kazandığımız puanlar mevcut.

bulmacan

Oyunun en büyük ama en büyük eksisi bizce telefonu iki dakika elinizden bıraktınız ve tuş kilidi ile ekran kapanmışsa, oynadığınız oyun yarıda kalıyor ve yeni oyuna başlamak zorunda kalıyorsunuz. Halbuki oyunu kapattığımızda bile kaldığımız yerden başlayabilmeyi umuyorduk. Belki ilerde bir güncellemeyle bu soruna da çözüm üretilebilinir. Zaten oyunda başka hiç bir oynama seçeneği yok, “Yeni Oyun” diyor ve oyuna başlıyorsunuz.

Oyunu daha çok çocukluğumuzda oynadığımız için, biraz bize basit geldi açıkçası ama yine de tam bir kafa dağıtma oyunu. Eğer bir şeylere canınızı sıkıyorsanız, moraliniz bozuksa, eh “Benim kafam öyle karmaşık oyunları kaldırmaz.” diyor ve kelime oyunlarını seviyorsanız bu oyun tam size göre. Bu oyunu basitliğiyle çocuklarınız da severek oynabilir. Biz gazetelerin bulmaca eklerinden çözüyorduk böyle bulmacaları ama anlaşılan çocuklarımız tabletten veya akıllı telefonlarla sevecekler bu oyunu.

Eğer kelime oyunları için giriş seviyesindeyseniz, ya da çocuğunuza oynatabileceğiniz basit bir kelime oyunu arıyorsanız, Sözcük Bulmaca oyununu denebilirsiniz. İyi eğlenceler!

 

    button_add  Artı Yönleri                                                                                   

button_add Sade arayüz,

button_add  Kolay oynanabilirlik,

button_add  Kelime seçiminde kullanılan pastel renkler,

.

             minus   Eksi Yönleri

minus   Ekran kilidi sonrası Yeni Oyuna başlama zorunluluğu,

minus   Seviye belirleyememe,

minus   Kelime yetersizliği,

.

googleplaystore