Scrabble Oyun Kuralları Nelerdir?

Scrabble bir kutu oyunudur. İnternette pek çok versiyonu ve türevi mevcuttur. Oyun temel olarak kare tahta üzerindeki, kareciklere harfleri anlamlı bir sözcük oluşturacak şekilde dizme esasına dayanır. Oyunda karşılıklı 2 veya 4 oyuncu olmalıdır. Oyun genel olarak zeka ve dil gelişimine katkıda bulunması açısından yetişkinlere, gençlere ve özellikle de çocuklara tavsiye edilmektedir. Özellikle yabancı dil öğrenirken de oynanabilecek keyifli oyunlardan bir tanesidir.

Oyun için öncelikli ihtiyacımız olan şey, oyun tahtası. Kaç oyuncu varsa da o kadar harf yerleştirme tahtasına sahip olmamız gerekiyor. Yüz adet harf taşı ve bir adet kelime torbamızda varsa oyunun kurallarını anlatmaya başlayabiliriz demektir. Oyun tahtası 15′ e 15 karecikten oluşur. Scrabble oyun taşlarının toplamda 100 adet olduğundan bahsetmiştik, işte bu taşlardan 2′ sinde herhangi bir harf yazmaz yani boştur. Bu taşları herhangi bir harfin yerine joker olarak kullanabiliyorsunuz. İşte bu joker taşları hariç her bir harf taşının üzzerinde bir sayı yazar ve oluşturulan kelimelerin puan değerlendirmesinde bu sayılardan yararlanılır.

Oyuna başlarken her oyuncu torbadan birer tane taş çekerler. Alfabetik olarak en öndeki harfi çeken oyuncu oyuna ilk olarak başlamaya hak kazanır. Daha sonra ise oyuna ilk başlayacak oyuncuyla birlikte diğer oyuncular torbadan 7 tane taş çekerler ve herkeskendi tahtasına bu taşları dizer. Oyuna ilk başlayan oyuncu, oyun tahtasının tam ortasındaki yıldızlı karecikten başlayarak, kelimesini oluşturur. Sözcüğü oluşturduktan sonra elinde ne kadar taş kaldıysa, onu torbadan yeniden 7′ ye tamamlar. Daha sonra diğer oyuncularda tahta üzerinde, kelimelerini diğer oyuncunun kelimesindeki herhangi bir harfle bağlantılı olacak şekilde oluştururlar.

Oluşturulan bütün sözcükler, sözlükte yer alan anlamlı kelimelerden oluşmalı ancak oyuncular bu kuralı esnetip dilerlerse, ortak karar alarak olmayan kelimeleri de kabul edebilirler. Oyun aynı bir bulmacaki gibi, kelimeleri soldan sağa ya da yukardan aşağı dizme esasına dayanır. Diğer oyuncunun türettiği kelimeden başka bir kelime de oluşturulabilir. Joker taşlarına gelince, o taşların hangi harf yerine kullanıldığı önceden belirtilmelidir ve oyun boyunca değiştirilmemelidir.

Oyun tahtasının üzerindeki kareler de farklı puanlar taşır. Bazı harfleri   2 veya 3 katına çıkarabilir. Bunun yanında bir oyuncu 7 harfin tamamını kullanarak kelime oluşturursa fazladan 50 puan daha hanesine yazılır. Oyuncular kelime türetemedikleri takdirde pas diyebilirler veya torbadan yeni taş çekebilirler. Elde edilen skorlar, oyun başında seçilen kişi tarafından skor kağıdına not edilir.

Eğer oyunculardan biri elindeki taşların tamamını bitirmişse oyun sona erer. Diğer oyuncuların elindeki taşların puanları da kazanan kişinin puanına eklenir. Oyunu sona erdiren bir diğer olay ise oyun tahtasında kelime oluşturabilecek bir alan kalmaması ya da bütün oyuncuların ikişer kez pas demiş olması. Oyunun sonunda en yüksek puanı toplayan oyuncu oyunun galibidir.
Scrabble2

 

Scrabble3