Heads Up! : Başın Öne Eğilmesin!

Heads up! Amerikalı ünlü komedyen ve oyuncu  Ellen DeGeneres gösterilerinde kullandığı bir oyun. Arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz, gerçekten eğlenceli bir oyun. Kelime anlamı olarak; “Başlar yukarı, önüne bak” anlamlarına geliyor.

 

Oyunu oynarkenki görüntünüz bile gerçekten eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Genel olarak oyun şu şekilde oynanıyor: tahmin etmeniz gereken kelime, kart olarak ekrana geliyor sizse telefonu alnınıza koyuyorsunuz ve arkadaşlarınızın verdiği ipuçlarına göre ekrandaki kelimeyi zamanınız dolmadan tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Kelimeler ünlülerden, ilginç sözcüklerden oluşuyor. Oyunun ilk açılışı kartları yüklemeye çalıştığı için biraz zaman alabiliyor, oyun açıldığında karşınıza çeşitli kategoriler çıkıyor. Tabi şu an oyunu oynayabileceğiniz tek dil seçeneği ingilizce ama eğer temel ingilizce bilginiz varsa, “Just for kids” yani çocuklar için seçeneğini kullanabilirsiniz.

Oyunu tek bir arkadaşınızla oynayabileceğiniz gibi, sınırsız sayıda arkadaşınızla aynı anda oynayabilirsiniz. Eğer karttaki sözcüğü doğru tahmin etmişseniz öne doğru, eğer yeni kelimeye geçmek istersiniz arkaya doğru cihazınızı hafifçe oynatmanız yeterli! Oyunu çocuklarınızla da oynayarak hoşça vakit geçirebilirsiniz. Oyunda hoşunuza gidebilecek bir diğer özellik, oyuna başladığınızda cihazınızın ön kamerası etkin hale geliyor ve oyun sonrası dilerseniz, oyundaki hallerinizin videosunu izleyebiliyor ve videoyu Facebook’ ta paylaşabiliyorsunuz.

Şimdilik kelime kartları 18 temadan oluşuyor: Ünlüler, filmler, hayvanlar, çeşitli karakterler ve daha neler neler…

Oyunun en güzel özelliklerinden biri de sürekli güncelleme gelmesi ve size devamlı olarak farklı kategorilerde oynayabilmenize imkan vermesi. Daha önce de belirttiğimiz gibi oyunda İngilizce dışında bir dil seçeneği mevcut değil. Bazı kategoriler daha çok Amerikan kültürüne yönelik, örneğin 90′ lar kategorisi var ama hiç bizim 90′ lara benzemiyor. Eğer ilerleyen dönemde Türkçe kategoriler de eklenirse oyun bence kısa sürede Türkiye’ de de önemli ölçüde tutulacaktır.

Kelime oyunlarıyla haşır neşirseniz, oyunu biraz Tabu’ ya benzetebilirsiniz ancak bu oyunda kullanmamanız gereken herhangi bir kelime yok. Bu da oyunu daha eğlenceli kılıyor ve size özgürlük sunuyor. Yine de kelime kartı olayıyla ben Tabu oyununa çok benzettim. Onun elektronik versiyonu da denilebilir. Fiziksel olarak kart kalabalığının olmaması da oyunun her yerde oynanabilmesini sağlıyor. Kelime oyunlarını seviyorsanız, bu oyunu tavsiye ediyor ve iyi eğlenceler diliyoruz.