Words With Friends İncelemesi

Dünya’nın en sevilen kelime oyunu türü olan Scrabble’ın uyarlamalarından biri olan Words with Friends Türkçe olmasa da İngilizce, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca olmak üzere pek çok dilde oynanabiliyor. Eğer bu dillerden birinde pratik yapmak, kelime hazinenizi geliştirmek ya da öğrendiğiniz kelimeleri hafızanızda kalıcı tutmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi alternatiflerden.

Word With Friends’i diğer pek çok kelime oyunundan üstün kılan ve bu kadar popüler olmasını sağlayan şey büyük olasılıkla adında da tarif ettiği üzere arkadaşlarınızla oynayabilmeniz yani sosyal olması. Facebook entegrasyonu sayesinde Facebook arkadaşlarınızla karşılıklı olarak oyunu oynayabilirsiniz. Özellikle diğer oyuncular aralarında sohbet ederken sizin isminiz geçtiğinde gelen bildirim oyunu gerçekten sosyal kılıyor.

Klasik Scrabble oyununa alışkın olanların ilk fark edecekleri değişiklik bonus puan getiren karelerin yerlerinin değiştirilmiş olmasıdır. Harf puanlarını katlayan özel karelerin yerleri biraz daha farklı bir şekilde yer alıyor. Bununla birlikte Words With Friends’de harflerin puanları da farklı olarak hesaplanıyor. Ufak farklılıklar dışında bir scrabble oyuncusunun hiç vakit kaybetmeden alışabileceğini düşünüyorum.

Oyun her ne kadar iki kişilik olsa da aslında eş zamanlı oynanan bir oyun değil. Oyuncular her biri kendi bağlı olduğu zamanlarda oyunda hamlelerini yapabiliyorlar. Bu yüzden bir oyunun günlerce sürmesi mümkün. Bu sorunun üstesinden gelmek için oyun aynı anda birden fazla oyun başlatılabilecek şekilde tasarlanmış. Bu arada Facebook üzerinden açtığınız bir oyunu cep telefonunuz ya da tabletiniz üzerinden devam ettirebiliyorsunuz. Ya da tam tersi tabletinizde oynadığınız bir oyuna bilgisayarınıza geçtiğinizde Facebook üzerinden devam edebilirsiniz.

Words With Friends oyunu bedava olarak sunuluyor. Ancak kalan harflerin sayısını öğrenmek, yazdığınız harflerin puan değerlerini hesaplatmak vb. işlemler için ileri düzey eklentileri satın alabilmeniz mümkün. Reklamları kaldırabilmek de bu seçeneklerin arasında.

Özellikle desteklenen yabancı dillerden birine hakimseniz Words With Friends’i keyifle oynuyacağınızı düşünüyor iyi eğlenceler diliyoruz.