Yeni Başlayanlar İçin Kelimelik Taktikleri

Dünyaca ünlü kelime oyunu Scrabble’ı Türkçe bir şekilde oynamak isteyenlerin son dönemlerde oynadıkları oyunların başında kelimelik geliyor. Her geçen gün artan hayran kitlesi sayesinde artık bu oyunu 7’den 70’e herkes oynamaya başladı. Böyle olunca da insanlar bu oyunu çok daha zevkli bir hale getirmek adına kelime türetme ile puan kazanacakları puanları katlamanın yollarını arıyorlar.

Oyundan istediğiniz yüksek puanları almak istiyorsanız kelime türetme konusunda her türlü olanağı denemelisiniz. Normalde kullanmadığınız ancak sözlükte var olan kelimeleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte kelimelik oyununda yapım eklerini kullanmanız size yüksek puan kazandıracaktır. Pek çok farklı kelime yapım ekleri ile yeni bir kelime olmaktadır. Kelime türetilmesi güç olan harflerde mümkün olduğu kadar uzun kelimeler üretmeye çalışın. Böylece o kelimeden çok fazla puan kazanmasanız da sonrasında üreteceğiniz kelimeler size avantaj sağlayacaktır. N ve D gibi harfleri kelimelerde kullanarak çift taraflı puan kazanma imkanına da sahipsiniz.

Bunlarla birlikte kelimelik oyununda boş olan noktalara harf koymamaya dikkat etmelisiniz. H3 – K2 – K3 yerlerinin dışındaki boş noktalara harf koymak yerine buralarda kelimeler oluşturabilirsiniz. Ayrıca oluşturacağınız kelimelerde iki taraflı puan alabileceğiniz harfleri kullanın. Böylece tek bir harften iki taraflı olduğu için yüksek puan alarak rakiplerinizi geride bırakabileceksiniz. Burada belirtmiş olduğumuz detaylar kesinlikle hile değildir, yalnızca oyununuzu çok daha eğlenceli bir hale getirmeniz adına dikkat edebileceğiniz birkaç ufak noktadır.