Bonza Word Puzzle – Bonza Kelime Yapbozu

Bonza Header

Bonza Word Puzzle Türkçe karşılığıyla Bonza Kelime Yapbozu başarılı ve sıradışı kelime oyunlarından bir tanesi. Eğer bizler gibi siz de çocukluğunuzda Tetris oynamışsanız, oyun size bir anlamda nostalji yaşatıyor. Play Store’ da 100 bin indirme barajına ulaşmış ve yaklaşık 30 bin kullanıcının oylamasıyla 4,4 puan ortalamasıyla ne kadar başarılı bir oyun olduğunu bizlere gösteriyor.

Oyun aslında basit ve sade arayüzüyle beğenimizi kazanıyor. Oyunu ilk açtığımızda, her oyundan alışık olduğumuz, bir açılış menüsüyle karşılaşmayı umuyorduk ki oyun açılır açılmaz herhangi bir seçeneği seçmemize gerek bırakmadan, hemen nasıl oynanacağını gösteriyor ve uygulamalı olarak ilk seviyeyi oynamamızı sağlıyor. Ekranın tepesinde ipucu sözcüğümüzü görüyoruz. Her yapboz bir ipucuya sahip ve o ipuçlarına göre Tetris parçalarıyla sözcük oluşturmaya çalışıyorsunuz. Seviyeleri geçtikçe puan kazanıyorsunuz. Seviyeleri geçtiğiniz zaman ne anlama geldiğini henüz çözemediğimiz “Bonza!” yazısıyla karşılaşıyoruz. Tahminimiz “Bonus” sözcüğünden türetilmiş bir sözcük olduğu yönünde derken oyunu biraz karıştırdığımızda menüde oyun hakkında sekmbonza3esine tıkladığımızda Bonza’ nın Avustralya İngilizcesinde argo olarak “harika” veya “mükemmel” anlamında olduğunu öğrendik. Hakkında sekmesinde biraz aşağı inince de ilginç bir şeyle karşılaşıyoruz. İki tane adam resmi çıkıyor karşımıza -ki büyük olasılıkla oyunun yapımcıları- ve resmi yukarı çektikçe puan kazanıyorsunuz.

Oyunun ilerleyen seviyelerinde “Ask a friend” yani “Arkadaşına Sor.” ve “İpucu” düğmeleri ortaya çıkıyor. Pek çok oyunun para kazanma taktiği olan “Token” ya da bu oyunda gördüğümüz gibi “Coin” satın alma olayı bu oyunda da mevcut. Oyunda ipuçlarından yararlanmak için ya kazandığınız altınlardan feragat etmeli ya da reklam izlemelisiniz.

Oyun yalnızca “İngilizce” dilinde oynanabiliyor ama bu gözünüzü korkutmasın. Çünkü “Başlangıç” seviyesinde gerçekten kolay sözcükler var ve zaten deneme yanılma yoluyla sözcükleri bulabiliyorsunuz. Her gün içinse ayrı bir adet yapboz bulunuyor.

Bonza2

Oyunla ilgili şunu da belirtmemiz lazım dilerseniz siz de yapboz oluşturabiliyorsunuz, oyunun internet sitesini ziyaret ederek. Açıkçası bu sayede yapboz oluşturulup arkadaşımıza göndererek daha etkileşimli oynanabilirmiş oyun. Tabi yazının başında belirtmiştik, oyundaki kelime parçacıkları Tetris parçacıkları şeklinde ama bizim bildiğimiz gibi parçacıklar aşağı doğru hareket etmiyor. Siz birleştirerek kelime oluşturuyorsunuz. Oyun kelime oyunu severlere basit ve eğlenceli bir deneyim sunuyor. İyi eğlenceler.

Untitled-1                   googleplaystore